Online Randevu | Laboratuvar Sonuçları | Aile Hekimi Uygulaması

Yazılar

DİYABETTE(ŞEKER HASTALIĞINDA) BESLENME TEDAVİSİ

DİYABETTE(ŞEKER HASTALIĞINDA) BESLENME TEDAVİSİ

Diyabet, halk arasında şeker hastalığı olarak bilinen,ülkemizde görülme sıklığı giderek artan,yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyebilen kronik bir hastalıktır.
Diyabetli bireylerin beslenme alışkanlıklarının düzenlenmesi; kan şekerinin normale yakın seviyede tutulmasını, hiperglisemi ve hipogliseminin oluşmamasını, diğer komplikasyonların ortaya çıkmamasını,sağlıklı kilonuza ulaşabilmenizi ve koruyabilmenizi,çocukluk çağındakilerin yeterli büyüme ve gelişmelerini, gebelik döneminde yeterli ve dengeli beslenebilmelerini sağlayacaktır.
DİYABET ( ŞEKER ) HASTALARININ BİLMESİ GEREKENLER :
Diyabetli hastaların hiperglisemiyi(yüksek kan şekeri) önlemek için basit şekerlerden kaçınmaları gerekmektedir.Glisemik indeksi yüksek gıdalardan uzak durulması gerekmektedir.Bunlardan bazıları şeker ve şekerli tatlılar(bal,reçel,şurup,çikolata,pekmez vb.),Kurabiye,kek,pasta,beyaz ekmek ve benzeri çörekler,meşrubatlar,hazır meyve suları,alkol gibi.
Beyaz ekmek yerine kepek veya tam tahıllı ekmek,pirinç yerine bulgur ,meyve suyu yerine meyvenin kendisini tüketmelidirler.
Şeker hastalarında koroner kalp hastalığı oluşum riski yüksek olduğu için ,katı yağlardan,salam,sucuk,sosis gibi yiyeceklerden,sakatatlardan(karaciğer,beyin vb.),aşırı tuz ve tuz içeriği fazla olan konserve,salamura vb) besinlerden uzak durulması gerekmektedir.Yemeklerde sıvı yağ kullanılmalıdır.Pişirme yöntemlerinden kızartma/kavurma şekli asla tercih edilmemelidir.
Diyabet hastalarının en çok dikkat etmeleri gereken konulardan biri öğün düzenidir.Asla öğün atlanmamalıdır.Kan glikoz düzeyinin normal sınırlarda tutulması için öğün sıklığı ve sayısı önemlidir.3 ana ve 2-3 ara öğün tüketilmesi uygundur.
Yapay tatlandırıcı ve diyet ürünlerinin,cinsine göre günlük en fazla kullanılabilecek miktarlarının farklı olduğu unutulmamalıdır.Enerji içeren tatlandırıcıların bulunduğu yiyecekler diyetisyene danışılmadan tüketilmemelidir.
Düzenli olarak fiziksel aktivitenin arttırılması gerekir(Yürüyüş,bisiklete binme,yüzme,bahçede çalışma vb.) Fiziksel aktivite kan şekeri dengede kalmasını sağlar,kolesterol ve trigliseridin düşmesine yardımcı olur.Ancak aç karnına egzersiz yapılmamalıdır.
Diyabet hastalarının ağırlığı kontrol altında tutulmaldır.Obezite söz konusu ise mutlaka çözüme kavuşturulması gerekmektedir.Çünkü obezitenin diyabet hastalığını tetikleyen bir durum olduğu kanıtlanmıştır.
Diyabetli bireylerin diyet listesi,öğün sıklığı ve düzeni diyetisyen tarafından kişiye özgü olarak düzenlenmelidir.Kişiye özel hazırlanmış bir beslenme programı diyabetlilerin sağlıklı ve kaliteli bir yaşam tarzı gösterebilmeleri için tedavinin temelini oluşturur.
DİYABET GÜNÜ

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir