Online Randevu | Laboratuvar Sonuçları | Aile Hekimi Uygulaması

Yazılar

EEG VE EMG TETKİKLERİ

EEG VE EMG TETKİKLERİ
EEG VE EMG TETKİKLERİ için yorumlar kapalı

EEG ve EMG tetkikleri

EEG (Elektroensefalografi) beynin uyku ve uyanıklıkta oluşan sinyallerinin bilgisayar ortamında kaydedilmesidir. Saçlı deri üzerine metal elektrotlar yapıştırılarak buradan kayıt edilmesidir.

EEG esnasında hastaya kesinlikle radyasyon veya invaziv bir girişim yapılmamaktadır bu nedenle EEG ile bebeklere ve çocuk hastalara çekim yapmak mümkün. kesinlikle ağrısız bir tetkiktir.
EEG’yi biz beyin aktivitesini bozan özellikle epilepsi ve  sara gibi rahatsızlıkların tanı ve takibinde, bilinç bozukluklarında, baş ağrısı ve unutkanlık gibi rahatsızlıkların ayırıcı tanısında kullanmaktayız.
Bir diğer nörolojik tetkik olan EMG (Elektronöromiyografi) ise vücudumuzdaki sinirlerin ve kasların elektrik ve iğne yordamıyla incelenmesini sağlayan bir tetkiktir. EMG de aynı EEG de ki  gibi radyasyon içermeyen bir tetkiktir. Bu nedenle gebe hastalarda da  EMG çekimi rahatlıkla sağlanabilir. EMG’yi biz özellikle sinir hasarı, sinir yaralanmaları, sinir sıkışmaları, omurilik rahatsızlıkları, kas erimelerine sebep olan omurilik hastalıklarında, sinir kas kavşağı hastalıklarında ve kas hastalıklarında kullanmaktayız. EMG iki aşamadan oluşmaktadır. 1. aşama sinir iletisi çalışması dediğimiz elektiriksel uyarı vererek yaptığımız bir çalışmadır. bu elektriksel uyarı esnasında hastaya kayıt elektrotları takılır, toprak elektrotu takılır ve aktif elektrotla elektrik verilerek sinirin oluşturduğu akımın hızı hesaplanır, bu sinire ait herhangi bir hasar olup olmadığı araştırılır. 2. aşama ise iğne EMG aşamasıdır. İğne EMG’de ince uçlu steril tek kullanımlık iğneleri kullanmaktayız bu iğneler incelenmek istenen kasa batırılır. Kasın hem istirahatte hem de aktivite halinde oluşan potansiyeli incelenir. Bu kasta da bir rahatsızlık olup olmadığı, bu kasa ait sinirlerde bir hastalık olup olmadığı araştırılır.
 Hepinize Sağlıklı Günler Dileriz.
Yedigün Sağlıkla Kalın…

Uzm. Dr. Aslı Aydın SAVRAN