Online Randevu | Laboratuvar Sonuçları | Aile Hekimi Uygulaması

Yazılar

HORLAMA NEDENLERİ VE TEDAVİSİ

HORLAMA NEDENLERİ VE TEDAVİSİ
HORLAMA NEDENLERİ VE TEDAVİSİ için yorumlar kapalı

HORLAMA NEDENLERİ VE TEDAVİSİ

Horlama hava yolunda darlık oluştuğu durumlarda ortaya çıkan gürültü biçimindeki sestir. Erişkin insanların %25’inde görülür. Erkeklerde daha sık rastlanmaktadır ve şişmanlık risk faktörüdür.

NEDENLERİ

Yumuşak damak ve küçük dil uzunluğu

Aşırı büyümüş bademcikler

Dil kökü hipertrofisi

Burun kemik eğriliği

Burun eti büyümesi

Burun bolipleri horlama nedenidir.

Çocuklarda ise geniz eti ve bademcik problemleri horlamaya neden olur.

Uyku sırasında dil ve boğaz kaslarında gevşeme meydana gelir. Yumuşak damak, küçük dilin uzaması bu gevşemeyle beraber hava yolunu daraltarak horlamaya neden olur. Gevşek kaslar özellikle sırt üstü yatınca dilin boğaz arkasına kaçmasına engel olamaz.

Alkol ya da sakinleştirici ilaç alımı, bu kas gevşemesi dolayısıyla horlamayı arttırır.

Erkeklerde yağlanmanın boyun ve karın bölgesinde yoğunlaşması nedeniyle daha fazla horlama olur. Horlama bütün ev halkını rahatsız edebilir, yaşam kalitesini olumsuzlaştırır. Tıbbi olarakta çok fazla sorunla karşılaşılabilir. Horlayan kişilerde yüksek tansiyon daha fazla görülmektedir.

TEDAVİSİ

Tedavide kilo verme önemlidir. Sırt üstü yatma engellenmeli, sakinleştirici ilaç ve alkol alımı uykudan önce olmamalıdır.

Tedavide yumuşak damak ve küçük dil sarkmaları cerrahi olarak düzeltilmelidir. Aşırı büyük bademcikler alınmalıdır. Burun kemik eğriliği, burun eti büyümesi, burun polipleri ameliyatla tedavi edilmelidir.

Opr. Dr. Can Ercan