Online Randevu | Laboratuvar Sonuçları | Aile Hekimi Uygulaması

Yazılar

Ramazanda Nasıl Beslenmeliyiz?

Ramazanda Nasıl Beslenmeliyiz?
Ramazanda Nasıl Beslenmeliyiz? için yorumlar kapalı

Ramazan ayında yerine getirilen oruç ibadeti günlük beslenme düzenimizden oldukça farklı. Uzun süre aç kalınması iftarda çok fazla ve hızlı yemek yeme isteğini de beraberinde getiriyor. Tek seferde fazla yemek yenmesi ve hareketsizlik gibi faktörlerle de yemekler sindirilmeden yatılıyor. Gece uyanıp sahura kalktığımızda ise genelde acıkmamış oluyoruz. Ancak yemek yememiz lazım çünkü uzun süren açlık bizi bekliyor. Bu düşünceyle de ne varsa yemeye çalışıyoruz. Sonrasında şişkinlik, hazımsızlık problemleri yaşıyoruz.Değişen yemek düzeninde bu problemlerin yaşanması aslında iftar ve sahur düzeninden değil, bizim yaptığımız hatalardan kaynaklanıyor. Çünkü oruç bedeni rahatlatan bir ibadettir.Orucumuzu daha rahat geçirmek için iftar ve sahur önerilerini dikkate alalım.
İftar Önerileri
Orucunuzu bol su ve bir tane hurma ile açmaya özen gösterin.
Orucunuzu açtıktan sonra mutlakaçorbayla devam edin ve çorbanızı içtikten sonra 5-10 dakika yemeğe mola verin. Bütün gün boş kalmış olan midenizi bir anda yemekle doldurursanız midenizi ve sindirim sisteminizi zorlamış olursunuz.
Ana yemeklerinizi yavaş yavaş ve çiğneyerek tüketin çünkü beyninize doyma sinyali gitmeden midenizi çoktan doldurmuş olabilirsiniz.
Sadece yemek ile doymaya çalışmayın yanında salata, yoğurt, ayran, cacık gibi yiyecekleri de tüketin.
Kızartma, hamur işi gibi fazla yağlı ve unlu yiyecekler yerine et, sebze, kurubaklagil gibi tencere yemeklerini tercih edin.
İftardan 1-2 saat sonra yürüyüş veya hafif egzersiz yaparak bedeninize yardımcı olun.
Gün boyu oluşan tatlı isteğini şerbetli hamur tatlıları yerine taze mevsim meyveleri, sütlü hafif tatlılar, dondurma ile karşılayın.
Çok su içmiş gibi görünsek de genelde su tüketimi yetersiz seviyede kalmakta. Bu yüzden yeterli su içtiğimizden emin olalım. Çünkü tüketebileceğimiz süre kısalmış olsa da vücudumuzun ihtiyacı değişmiyor.

Sahur Önerileri
Mutlaka sahur yapın, sahur yapmadan oruç tutarak açlık sürenizi daha da uzatmayın.
Gün boyu tok kalmak, susamamak ve vücudun ihtiyaçlarını karşılamak için çok yemek yemek değil doğru yiyecekler yemek gerekir.
Yumurta, az tuzlu peynir, süt, yoğurt, badem, fındık, ceviz, yeşillik, domates, salatalık, meyve, tambuğday, çavdar, tamtahıllı ekmek orucunuzu iyi geçirmek için size yardımcı olacaktır.
Tuzlu, baharatlı yiyecekler, hamur işi, pilav, makarna, tatlı ve şekerli gıdaları sahurda tüketmeyin.
Her zaman olduğu gibi yeterli su içmeye özen gösterin.
Sahurdan sonra hemen yatmayın bir süre dinlenin bedeninizin yemekleri hazmetmesine imkan verin.
Yemeklerin, sevginin ve dostlukların paylaşıldığı birlik ve beraberlik içinde geçirdiğimiz bir ramazan olması dileğiyle…
Hayırlı Ramazanlar
Diyetisyen Berna ERYILMAZ